Curt Kosswig

 

Prof.Curt KosswigHayatı dizilere, bir filme konu olacak kadar ilginçtir Curt Kosswig'in. Çok akıllı, sabırlı, çalışmayı çok seven, doğa aşığı, Türk insanıyla çok iyi kaynaşmış bir halk adamıydı. 30 Ekim 1903'te Berlin'de doğan Curt Kosswig, 2. Dünya Savaşı sırasındaki Nazi zulmünden kaçarak, 1933 İstanbul Üniversitesi Reformu sayesinde Türkiye'ye geldi. Gelmesinden sadece 2 sene sonra derslerini Türkçe olarak vermeye başlayan Kosswig, bazı fiziksel özellikleriyle Atatürk'e benzetildiğinde gururlanırdı ve Hamburg Üniversitesi’nde çalışırken, Anadolu gezilerine getirdiği öğrencileriyle Anıtkabir’e de uğrardı. 1949'da "Türk Biyoloji Derneği"ni kurmuştur. Daha önce Balta Limanında Profesör Hovasse tarafından meydana getirilen ve sonraları ihmal edilen Hidrobiyoloji Enstitüsünü 1950'de genişletip ihyâ etmiş ve Enstitünün yaşamasını temin etmek amacı ile Üniversite dışından Et ve Balık Kurumu, Devlet Su işleri ile yurt dışında FAO, Akdeniz Uluslararası İlmi Araştırmalar Konseyi ve Akdeniz Balıkçılık Araştırmaları Komitesi gibi kuruluşlar ile ilmi işbirliği yapmış, Balıkçılığın Türkiye bakımından önemini belirtmek için büyük gayretler sarf etmiştir. 1 Nisan 1938 Manyas Kuş Cenneti'nin keşfeden Kosswig, eşi Leonore ve fotoğrafçısı Cafer Tayyar Türkmen'le birlikte Anadolu'nun her yerini karış karış gezdi. 20'nin üzerinde Kosswig ismi verilen tür buldu. Cafer Tayyar Türkmen'le birlikte Türkiye Deniz Balıkları Takvimini hazırladı. Birecik'e giderek nesli tehlikedeki Kelaynak'lara sahip çıktı ve kolonilerin tanıtımında, ulusal bir değer olmaları yönünde çalışmalar yaparak, bunların yokolma tehtidine karşı uluslararası platformda Türkiye'nin tanıtımında önemli olacağını farkederek, Kelaynak kuşlarının Urfa-Birecik'de incelenmeleri ve korunmalarıyla ilgili çalışmaları da başlattı. 1939'da Manyas Gölünün kenarındaki antik taşlar dikkatini çekince bulduklarından arkadaşı Kurt Bittel'e bahsetti ve Daskyleion antik kentinin keşfedilmesini sağlamış oldu. Kosswig, Türkiye'de kaldığı 17 yıl boyunca eleman yetiştirme ve Zooloji bilimin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Eşi Leonore, 23 Temmuz 1974'de öldü. Curt Kosswig 29 Mart 1982'de 79 yaşında Hamburg'ta öldü. Cenazesi uçakla getirildi ve eşi ile yanyana İstanbul'daki Aşiyan mezarlığına gömüldü. Meryln Solakhan ve Manfred Blank tarafından çalışmalarıyla ilgili "Exile on Bosphorus" isminde bir belgesel hazırlanmıştır. Danışmanlığını yaptığı son doktora öğrencisi Nihat Aktaç, "Son 10 yılında Curt Kosswig" isimli bir yazı hazırladı. Kosswig, Kurt, Klaus ve Christian adlı üç erkek çocuk babasıdır. Türkiye'de bilime hizmet etmiş büyük bir bilimadamı ve doğa insanıdır.

 

 
Türkçe English Deutsch
Biyografisi
Yayınları
Fotoğrafları
Hatıraları
Biography
Publications
Photos
Memories
Biographie
Publikationen
Fotos
Gedächtnisse

Bazı sayfaların içeriğindeki orijinal yazıldığı özgün dil aynen korunmuştur.
İçerikte günümüzdeki yaygın kullanımından farklı olarak kullanılan kelimeler olduğu hatırlatılır.

Curt KOSSWIG' in Bilimsel Çalışmaları
Curt KOSSWIG tarafından yazılan Kitaplar
Türk Fiziki ve Tabii İlimler Cemiyeti'ndeki Çalışmaları

Türk Biyoloji Derneği'ndeki Çalışmaları
Hidrobiyoloji Araştırma Enstitüsü'ndeki Çalışmaları
Curt KOSSWIG tarafından Bilim Dünyası'na tanıtılan ve C. KOSSWIG'e atfen adlandırılan Taksonlar
İstanbul Üniversitesi Fahri Doktora Unvanı’nın verilmesi
Curt KOSSWIG tarafından "Önsöz" yazılan kitaplardan örnekler

Zooloji Enstitüsünde Ord. Prof. Dr. Curt KOSSWIG Dönemi
Üniversitede Açılışlar ve Temel atma törenlerindeki Bilimsel Konuşmaları
Curt KOSSWIG döneminde tamamlanan Doktora çalışmaları
Curt KOSSWIG tarafından Zooloji Enstitüsünde verilen Dersler
Curt KOSSWIG tarafından yazılan "Obituary'ler

Deutsche Wissenschaftler in der Türkei nach 1933: Ord. Prof. Dr. Dr. h. c. mult. CURT KOSSWIG und seine herausragende Bedeutung für die zoologische Forschung und Lehre [PDF]
Daskyleion
Cafer Tayyar Türkmen - Biyografi
Cafer Tayyar Türkmen - Biologi Dergisi'ndeki Yazısı

Cafer Tayyar Türkmen - Bizim Makina Yürüyeni de çeker (İFSAK Fotoğraf Dergisinde yayınlanan röportaj)


Hakkında Yazılmış Yazılar
1. Nalân Mahsereci (2005): Bu Topraklardan Curt Kosswig Geçti. Bilim ve Gelecek, 21 Kasım 2005, Sayfa 24-44
    - Curt Kosswig ve Mustafa Kemal Atatürk

     - İnsan Curt Kosswig
     - Leonore Kosswig'i Anarken

2. Nihat Aktaç (2005): Son 10 Yılında Curt Cosswig. Bilim ve Gelecek, 21 Kasım 2005, Sayfa 45-47
3. Haymatloz'larla Buluşma Nazlı Özdemir'in yazısı

 

Bu anma sayfalarında kullanılan materyalin büyük çoğunluğunu bize sağlayan İstanbul Üniversitesi Doğal Zenginlikleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DOZEM) Müdürü Prof.Dr. Orhan KÜÇÜKER'e sonsuz teşekkürler.

Nalân Mahsereci ve Nihat Aktaç'ın "Bilim ve Gelecek dergisinde yayınlanmış olan yazıları, dergiden izin alınarak buraya konmuştur.

BluePoint - 2006-2016
Curt Kosswig anma sayfalarını İnternet için hazırlayan Dr. Levent Yurga