Woodstock 1969'a kim neden katılamadı?

 

Rolling Stones
Keith Richards'ın kız arkadaşı Anita Pallenburg oğulları Marlon'a hamileydi ve konsere katılmaya baştan karşı çıkmıştı. Ayrıca, Mick Jagger, 1970 yazı vizyona girecek "Ned Kelly" filminin çekimleri için 1969 Ağustos ayında Avustralya'ya gitme hazırlığındaydı. Çekimler tamamlanıp döndüğünde ise Woodstock çoktan bitmişti. Woodstock'a katılamayan Rolling Stones, Aralık ayında yapılan biletsiz seyircilerden oluşan, Woodstock benzeri bedava bir festival olan Altamont Konserine katıldılar ve kapanışı da onlar yaptı.
 
Procol Harum
Gelen davetiyeyi red etmek zorunda kaldılar. Çünkü Woodstock, grubun A Whiter Shade of Pale parçasının ardından çıktıkları uzun bir turnenin sonuna denk geliyordu ve çok yorulmuşlardı. Ayrıca Robin Trower'ın eşi doğum yapmak üzereydi.
 
Bob Dylan
Woodstock festivalinin yapılacağı yere çok yakın bir yerde oturuyordu. Evinin hemen yakınındaki konsere gitmek onun için çok kolaydı. Woodstock konser organizatörleri konserden aylar önce belki en çok Dylan ile evinde görüştüler ve iknaya uğraştılar. Onu mutlaka konsere eklemek istiyorlardı. Konserden çok önce, yaşadığı yere akın akın gelmeye başlayan hippi gruplarından gına gelince, hem yapılan teklifleri geri çevirmeye başlamış, hem de festivalin yapılacağı Ağustos ayı başı hasta olan oğlunun yanına gitmek için İngiltere'ye gitmeye karar vermiş, ortamdan uzak kalmayı tercih etmişti. Oğlu iyileştikten sonra, Queen Elizabeth II gemisine 15 Ağustos günü Amerika'ya dönmek için bindiğinde ise, Bethel'de konser aynı günün akşamı yeni başlamak üzereydi. Bethel'deki evine döndüğünde ise konser bitmişti ama hala etrafta gezinen, bölgeden ayrılmamakta inat eden hippi kalabalığından kurtulmak üzere, taşınmaya karar verdi ve Minnesota'ya gidip bir çiftlik satın aldı. Oraya yerleşti.
 
The Beatles
Beatles, o tarihlerde bir buhran yaşıyordu ve dağılmak üzereydi. 1969 Ocak ayında Londra'da Apple Records binasının çatısında kimseye haber vermeden illegal bir konser düzenlediler. Bu onların kalabalık karşısındaki son performansları idi. Yasadışı çatı konserinin sonu polis baskınıyla bitti. 1969 Ağustosunun sonlarında türlü güçlüklerle tamamladıkları "Abbey Road" albümünün meşhur kapak fotoğrafı için Londra'nın kuzey batısında bulunan Grove End yolunun kesiştiği yerdeki meşhur yaya geçidinde neredeyse tüm gün fotoğrafçıya poz verdiler. Albüm kayıtları tamamlanmıştı ve dördü de Woodstock'a gidip, albümün açılış parçası "Come Together"i orada çalmayı ve albümlerini tanıtmayı çok istiyordu. Yoko ile John, Ağustos başında bir davetle Kanada'ya gittiler ve oradan telefonla Artie Kornfeld ile görüştüler. Söylentilere göre Woodstock'a dördüyle birlikte Yoko Ono, kendi grubu olan "Plastic Ono Band" ile gelmekte ısrar etti. Yoko, grubuyla Woodstock'ta sahneye Beatles'tan ayrı olarak çıkmayı şart koştu ve bu inadı yüzünden Lang ve Kornfeld, bir daha onlara geri dönüş yapmadı. Ayrıca, günlüklere göre Lennon'un bir de Amerika'ya giriş için göçmenlik vize işleri yetişememişti. Grup zaten o Eylül ayında, Lennon'un gruptan ayrılması ile dağıldı.
 
Led Zeppelin
Konser için verilecek ücreti grubun menajeri Peter Grant beğenmeyince, Londra'nın rock ikonları o sıcak Ağustos yazı, çamur yerine kumu seçip, New Jersey sahillere gidip gönüllerince eğlendiler. Tatillerinin sonuna doğru Bethel'in 150 mil güneyindeki Ashbury Park'ta, Asbury Park Convention Hall'ta bir konser verip, hem tatilin parasını çıkardılar hem de Woodstock'ta teklif edilen paradan daha fazlasını kazandılar.
 
The Doors
Robby Krieger'ın sonradan verdiği röportaja göre, Woodstock'un daha önceki Monterey Pop Festivaline benzeyeceğine dair rivayetler duyup ürkmüşlerdi. O yüzden Woodstock konseri üstünde fazla durmayıp, teklifi kafadan red ettiler. Robby daha sonra bundan duyduğu pişmanlığı da ifade etmişti. Jim Morrison'un açık hava konserlerinden nefret etmesinin de teklifin geri çevrilmesindeki payı büyüktü. Grubun davulcusu John Densmore ise, grup üyelerinin kararını kulak arkası yapıp, tek başına Woodstock'a gidip konseri baştan sona izledi. Hatta, Joe Cocker'le birlikte sahneye çıkıp, Joe Cocker'in performansı boyunca da, Morrison'dan gelecek zılgıtları da çektiği sarmalarla göğüsleyerek, herşeyi unutarak sahnede davul bile çaldı.
 
Joni Mitchell
Daha önce Atlantic City Pop Festivaline katılan Kanadalı bayan Mitchell, konser kalabalığının taşkınlıklarından ürküp ağlamıştı. Graham Nash'ın kız arkadaşıydı ve Nash grubuyla Bethel'deki 15 Ağustos'taki festivale katılacaktı. Festival için özel olarak "Woodstock" isminde bir şarkı dahi yazan sarışın sanatçı Joni Mitchell, menajeri sayesinde o hafta sonu Pazar günü televizyonda "The Dick Cavett Show" programına konuk olarak yazıldı. Menajeri David Geffen, şarkıcının Woodstock'ta Pazar günü sahne almak istediğini öğrenince, "tabii ki öncelik televizyon şovu" dedi ve Mitchell'in konsere katılma ve konser için özel yazdığı şarkıyı okuma iş iptal oldu.
 
Jethro Tull
Menajerleri Terry Ellis, Woodstock için Ian Anderson'a "Hey Ian, bol marihuana, içki, her türlü serserilik ve her yerde bol bol çıplak kızın olacağı bir açık hava konserinde flüt çalmak ister misin, ne dersin?" diye sormuş ve hemen eklemiş "fakat yağmur yağacak ve bol çamur da olacak". Ian ise, o çamurda flütüyle bir sürü hippi ile olmak istemiyordu. Ama sırf meraktan yine de sordu "Başka kimler katılıyor?". Terry Ellis "Jimmi Hendrix, Led Zeppelin..." diye listeyi saydı. Ian "bol çıplak kız konusunda ciddi misin?" diye sordu. Terry "Evet, ayrıca çamurda limitsiz marihuana ve bol bol bira da olacak" deyince Ian grubun yükselişte olan kariyerini de düşünerek "Öyleyse kalsın" dedi.
 
Jeff Beck
Aquarian Exposition'a yani Woodstock'a kalabalık grupla katılmayı planlıyorlardı. O güne kadar çeşitli yerlerde birlikte sahne aldıkları sanatçılar Rod Stewart, Nicky Hopkins, Aynsley Dunbar ve Ronnie Wood idi. Maalesef bu birliktelikleri tam da konser öncesinde çeşitli sebeplerle sona ermişti. Bu sanatçılarla ortak sahne almaya alışmış Jeff Back, grubu dağılınca bir uçağa atlayıp evine döndü, konsere de katılmak istemedi. Rod Stewart ise o sırada evliydi ve konsere katılırsa yaşayacağı olası evlilik dışı önlemesi zor şeyleri riskli buldu. "Rod" isimli günlüğünde şunu yazmış: 'Ah evet, şu açık hava konserleri yok mu! İnsan neler neler görüyor da inanamıyor."
 
Marianne Faithfull
1960'ların yeni yıldızı, Jagger'in 1964'te onun için yazdığı "As Tears Go By" şarkısıyla popüler olup üne kavuşmuştu. 1968 yılı sonu eroin bağımlılığı yüzünden sağlığını yitirme noktasına gelen sanatçının iyileşmesi uzayınca, konsere hiç çağırılmadı. Marianne, Mick Jagger'dan Mayıs 1970'te ayrıldıktan sonra sağlığı düzeldi ve 1973'te bir Sonny & Cher şarkısı olan "I Got You Babe"i NBC'de David Bowie ile canlı olarak söyleyerek tekrar yükselişe geçti.
 
Chicago
Chicago konsere ilk günden çağrılmış, görüşülmüştü. Grubun menajeri Bill Graham ise, San Francisco'daki Fillmore salonuyla da anlaşmıştı. Her iki etkinlik için Graham'a verilen haftasonu Woodstock ile çakışınca, Cetera'ya sordu hangisini istersin diye. Peter Cetera da açık havada yüzbinlerce hippiye şarkı söylemekten ürkünce San Francisco'yu seçtiler. Lang böylece listeden Chicago çıkınca yerine Santana'yı alabildi.
 
The Byrds
Woodstock organizatörleri The Byrds'in Woodstock'ta olmasını çok istiyorlardı fakat grup elemanları gelen teklifleri sürekli geri çeviriyorlardı. Geri çevirmelerindeki sebeplerden birisi de alacakları paranın onlara asla ödenmeyeceği ile ilgili duydukları spekülasyonlardı.
 
Eric Clapton
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerinden olan Eric Clapton sahneye The Yardbirds and Cream grubuyla çıkıyordu. Konserden önce bu iki grubu birden dağılınca, tek başına kalmıştı. Blind Faith ismini verdiği yeni bir grup kurma telaşındaydı. Steve Winwood'la biraz çalıştıysa da onunla olmamıştı. Blind Faith grubu da dağılınca gelen teklifi istemeyerek geri çevirdi.
 
Elvis Presley
Woodstock'ta ona yer yoktu. Dünyanın en çok satan sanatçısıydı fakat Chuck Berry, the Everly Brothers ve Ricky Nelson'a nasıl konser için teklif hiç gitmediyse ona da gitmedi. Çağırılmadı. Gitseydi, kesinlikle ortalığı yıkar, muazzam bir olay olurdu. Lang ve ekibi, konsere çağırılacaklar listesinden daha ilk günden onu elemişlerdi. Çünkü, istediği ücreti ödemek mümkün değildi.
 
Iron Butterfly
Iron Butterfly, "In-A-Gadda-Da-Vida" parçasıyla o günlerde oldukça popüler olan gruptu. Festival için teklifi hemen kabul etmişler ve kalabalık yüzünden New York havaalanına kadar da güç bela gelmişlerdi. Woodstock'a yetişmeye çalışan dünyanın her yerinden türlü türlü insan izdihamından ötürü havaalanında adım atamıyorlardı. Telefonla Lang'a ulaşıp bir helikopter istediler. Helikopter onları Bethel'deki festivale getirip, oraya varır varmaz bekletilmeden sahneye çıkmak istiyorlardı. Sahneden iner inmez, yine helikopterle havaalanına geri götürülme, ücreti peşin olarak elden alma vs. gibi bir sürü istekte bulundular. Festival alanında boğazına kadar sorunla uğraşan Lang ve arkadaşları teklifi geri çekince, evlerine döndüler.
 
Roy Rogers
Eski siyah-beyaz filmlerin şarkı söyleyen meşhur kovboyu Roy Rogers da prestij ve şan olsun diye konsere davet edilmişti. Her yaştan insan tarafından çok seviliyordu. Roy, konseri "Happy Trails" şarkısıyla kapatmakta çok ısrar edince menajerine bu iş olmayacak dendi.
 
The Moody Blues
İlk hazırlanıp basılan orijinal Wallkill posterinde sahne alacak grup listesinde The Moody Blues görülüyor. Lang ve ekibi, 1967 senesinde grubun çıkardığı Days of Future Past albümünün kapanış şarkısı olan The Night: Nights In White Satin'in Woodstock'ta da seslendirilmesinin çok hoş olacağını düşünüyorlardı. Justin Hayward'ın bildirdiğine göre önceden Paris'te Isle of Wight konseri için anlaşmışlardı ve tarihler Woodstock konseri ile çakışınca, grup New York yerine Paris'e gitmişti.
 
Frank Zappa
Frank Zappa ve grubu, hem konser için çok geç çağrılmış hem de yağmur ve oluşan çamurdan, hem de dedikodulardan dolayı biraz ürkmüştü. O yüzden o da katılamadı.
 
Pink Floyd
Syd Barret 6 Nisan 1968'de gruptan ayrılmıştı. Onun gruptan ayrılmasından sonra kafa dağıtmak için bedava bir açık hava konseri vermeyi düşündüler. Hyde Park'taki konsere Tyrannosaurus Rex, Roy Harper ve Jethro Tull da katıldı. Nick Mason'un günlüğüne göre konser adeta mini bir Woodstock havasında olmuştu. Barrett'in hippi etkisinden iyice sıyrılıp, arkasından A Saucerful of Secrets isimli Amerika turnesine 1968 Ağustos'unda başladılar. Yani, Amerika'da tanınmayan bir grup değillerdi. İngiltere'ye döndüklerinde 26 Mayıs 1969'da yeni bir tura çıktılar. Royal Albert salonunda onlara Kraliyet Flarmoni Orkestrası eşlik etti. İşin özü, grup 1969'da çok aşırı yoğun günler geçirmektedi. More ve Atom Heart Mother albüm hazırlıklarına başladıklarında Woodstock için arandılar. Stüdyoda geçirilecek zamanı öne sürerek teklifi geri çevirdiler. Eğer o sırada hippi ruhlu Syd, grupta olsaydı ne yapar ne eder bu hippi konserine katılmak için grubu ikna ederdi.
 
Tommy James & The Shondells
Woodstock konser organizatörleri grubun menajerine telefonla sonunda taa Hawai'de ulaşabildiler. Tommy James'in günlüğüne göre menajerleri gruba festivalin duyurusunu aynen şöyle yaptı: "New York'ta bir domuz çiftliğinde çamurlu bir tarlanın ortasında, 400 bin kişilik bir sürü hippinin katıldığı bir açık hava rock konseri düzenliyorlar. Katılalım mı?"
 
Arthur Lee & Love, Free, Spirit, Mind Garage ve Lighthouse çeşitli sebeplerde katılamayan diğer gruplardı.
 

İlgili linkler:
Woodstock 1969 konserine hangi grup neden katılamadı?

Woodstock 2019 neden yapılamadı?
Michael Lang'ın ölümü
Michael Lang ile Woodstock üzerine bir röportaj
[Hürriyet, 16.08.2003]
Fotoğraflarla Woodstock
Woodstock Konser Alanı Nerede? [Google Earth için: 41°42'2.07"N 74°52'49.91"W]
Woodstock' katılan sanatçıların sahneye çıkış sırası

Woodstock 1969'dan alıntılar [İngilizce]
Woodstock 1969 İstatistikleri
[İngilizce]
Woodstock 1969 ile ilgili linkler
Woodstock 1969 ile ilgili film ve DVD

Woodstock Logosu