Woodstock 1969'a kim neden katılamadı?

 

Rolling Stones
Keith Richards'ın kız arkadaşı Anita Pallenburg hamileydi ve konsere katılmaya baştan karşı çıkmıştı. Ayrıca, Mick Jagger, 1970 yazı vizyona girecek "Ned Kelly" filminin çekimleri için 1969 Ağustos ayında Avustralya'ya gitme hazırlığında idi. Çekimler tamamlanıp döndüğünde ise Woodstock çoktan bitmişti. Woodstock'a katılamayan Rolling Stones, Aralık ayında yapılan biletsiz seyircilerden oluşan, Woodstock benzeri bedava bir festival olan Altamont Konserine katıldılar ve kapanışı da onlar yaptılar.
 
Procol Harum
Gelen davetiyeyi red etmek zorunda kaldılar. Çünkü Woodstock, grubun uzun bir turnesinin sonuna denk geliyordu ve çok yorulmuşlardı. Ayrıca Robin Trower'ın eşi doğum yapmak üzere idi.
 
Bob Dylan
Woodstock festivalinin yapılacağı yere çok yakın bir yerde oturuyordu. Dibindeki konsere gitmek onun için çok kolaydı. Woodstock konser organizatörleri belki en çok Dylan ile görüştüler ve uğraştılar. Konserden çok önce yaşadığı yere akın etmeye başlayan hippilerden gına gelince, hem yapılan teklifleri geri çevirmiş, hem de festivalin yapılacağı Ağustos ayı başı hasta olan oğlunun yanına gitmek için İngiltere'ye gitmeye karar vermiş, ortamdan uzak kalmayı tercih etmişti. Oğlu iyileştikten sonra, Queen Elizabeth II gemisine 15 Ağustos günü Amerika'ya dönmek için bindiğinde ise, Bethel'de konser aynı günün akşamı başlamak üzereydi. Evine döndüğünde ise hala etrafta gezinen hippi kalabalığından kurtulmak üzere taşınmaya karar verdi ve Minnesota'ya gidip bir çiftlik satın aldı. Oraya yerleşti.
 
The Beatles
Beatles, o tarihlerde bir buhran yaşıyordu ve dağılmak üzereydi. 1969 Ocak ayında Londra'da bir binanın çatısında kimseye haber vermeden bir konser düzenlediler. Bu onların kalabalık karşısındaki son performansları idi. 1969 Ağustosunun sonlarında türlü güçlüklerle tamamladıkları "Abbey Road" albümünün meşhur kapak fotoğrafı için yaya geçidinde neredeyse tüm gün poz verdiler. Albüm kayıtları tamamlanmıştı ve dördü de Woodstock'a gidip, albümün açılış parçası "Come Together"i çalmayı çok istiyordu. Yoko ile John Kanada'ya gittiler ve oradan telefonla Artie Kornfeld ile görüştüler. Söylentilere göre Woodstock'a dördüyle birlikte Yoko Ono, kendi grubu olan "Plastic Ono Band" ile gelmekte ısrar etti. Sahneye Beatles'tan ayrı olarak çıkma inadı yüzünden Lang ve Kornfeld bir daha onları aramadı. Grup zaten o Eylül ayında, Lennon'un gruptan ayrılması ile dağıldı.
 
Led Zeppelin
Verilecek ücreti grubun menajeri Peter Grant beğenmeyince, Londra'nın rock ikonları o sıcak Ağustos yazı, çamur yerine kumu seçip, New Jersey sahillere gidip eğlendiler. Tatillerinin sonuna doğru Ashbury Park'ta, Asbury Park Convention Hall'ta bir konser verip, hem tatilin parasını çıkardılar hem de Woodstock'ta teklif edilen paradan daha fazlasını kazandılar.
 
The Doors
Robby Krieger'ın sonradan verdiği röportaja göre, Woodstock'un daha önceki Monterey Pop Festivaline benzeyeceğine dair rivayetler duyup ürkmüşlerdi. O yüzden üstünde fazla durmayıp teklifi kafadan red ettiler. Jim Morrison'un açık hava konserlerinden nefret etmesinin de teklifin red edilmesindeki payı büyüktü. Grubun davulcusu John Densmore ise grup üyelerinin kararını sallamayıp, Woodstock'a gidip konseri başta sonra izledi. Hatta Joe Cocker'le birlikte sahneye çıkıp, Joe Cocker'in performansı boyunca da davul çaldı.
 
Joni Mitchell
Daha önce Atlantic City Pop Festivaline katılan Mitchell, kalabalıktan ürküp ağlamıştı. Graham Nash'ın kız arkadaşıydı ve Nash grubuyla Bethel'deki 15 Ağustos'taki festivale katılacaktı. Festival için özel olarak "Woodstock" isminde bir şarkı dahi yazan Joni Mitchell, menajeri sayesinde o hafta sonu Pazar günü televizyonda "The Dick Cavett Show" programına konuk olarak yazıldı. Menajeri David Geffen, şarkıcının Woodstock'ta Pazar günü sahne almak istediğini öğrenince, konsere katılma işi iptal oldu.
 
Jethro Tull
Menajerleri Terry Ellis, Woodstock için Ian Anderson'a "bol marihuana, içki, her türlü serserilik ve bol çıplak kız olacak bir konser var ne dersin" diye sormuş ve hemen eklemiş "fakat yağmur yağacak ve bol çamur da olacak". Ian ise, o çamurda bir sürü hippi ile olmak istemiyordu. Ayrıca, grubun yükselişte olan kariyerini de riske atmak istemeyip, gelen daveti red ettiler.
 
Jeff Beck
Aquarian Exposition'a kalabalık grupla katılmayı planlıyorlardı. Rod Stewart, Nicky Hopkins, Aynsley Dunbar ve Ronnie Wood gibi sanatçılarla ortak sahne alan Jeff Back, grup dağılınca konsere katılmak istemedi.
 
Iron Butterfly
Iron Butterfly, "In-A-Gadda-Da-Vida" parçasıyla o günlerde oldukça popüler olan gruptu. Festival için teklifi kabul etmişler ve New York havaalanına kadar da gelmişlerdi. Kalabalıktan ötürü adım atamıyorlardı. Telefonla Lang'a ulaşıp bir helikopter istediler. Helikopter onları Bethel'deki festivale getirip, oraya varır varmaz bekletilmeden sahneye çıkmak istiyorlardı. Sahneden iner inmez, yine helikopterle havaalanına geri götürülme, ücreti peşin olarak elden alma vs gibi bir sürü istekte bulundular. Festival alanında boğazına kadar sorunla uğraşan Lang ve arkadaşları teklifi geri çekince, evlerine döndüler.
 
Roy Rogers
Eski siyah beyaz filmlerin şarkı söyleyen kovboyu Roy Rogers da konsere davet edilmişti. Roy, konseri "Happy Trails" şarkısıyla kapatmakta ısrar edince menajerine bu iş olmayacak dendi.
 
The Moody Blues
İlk hazırlanıp basılan orijinal Wallkill posterinde sahne alacak grup listesinde The Moody Blues görülüyor. Justin Hayward'ın bildirdiğine göre önceden Paris'te bir konser için anlaşmışlardı ve tarihler Woodstock konseri ile çakışınca, grup New York yerine Paris'e gitmişti.
 
Frank Zappa
Frank Zappa ve grubu, hem konser için çok geç çağrılmış hem de yağmur ve oluşan çamurdan, hem de dedikodulardan dolayı biraz ürkmüştü.
 
Tommy James & The Shondells
Woodstock konser organizatörleri grubun menajerine telefonla Hawai'de ulaştılar. Tommy James'in günlüğüne göre menajerleri gruba festivalin duyurusunu aynen şöyle yaptı: "New York'ta bir domuz çiftliğinde bir sürü hippinin katıldığı bir rock konseri düzenliyorlar çamurlu bir tarlanın ortasında, açık havada. Katılalım mı?"
 
Arthur Lee & Love, Free, Spirit, Mind Garage ve Lighthouse çeşitli sebeplerde katılamayan diğer gruplardı.
 

İlgili linkler:
Woodstock 2019 neden yapılamadı?
Michael Lang ile Woodstock üzerine bir röportaj
[Hürriyet, 16.08.2003]
Fotoğraflarla Woodstock
Woodstock Konser Alanı Nerede? [Google Earth için: 41°42'2.07"N 74°52'49.91"W]
Woodstock' katılan sanatçıların sahneye çıkış sırası

Woodstock 1969'dan alıntılar [İngilizce]
Woodstock 1969 İstatistikleri
[İngilizce]
Woodstock 1969 ile ilgili linkler
Woodstock 1969 ile ilgili film ve DVD

Woodstock Logosu