Michael Lang'ın basın açıklaması

 

Dear Woodstock Friends,

“It seems in a way that history is repeating itself. In July of 1969 we lost our site in Walkill and with only a month to go we managed to move to Bethel. Woodstock was going to happen no matter what!

“This time around, Woodstock’s new hometown, Dix & Watkins Glen, NY and New York State have been really wonderful. I went door to door to talk to the neighbors. Some remembered Summer Jam back in ’73 and were worried about history repeating itself. But they opened their doors to us and we talked it out. Many of those people have reached out over the last 24 hours with messages of hope and encouragement. The venue, Watkins Glen International, have been totally supportive and professional.

“Yesterday, our financial partner, Dentsu-Aegis, made the decision to pull out and informed us that they were cancelling the festival at the same time they let the press release go public. We have yet to understand why they would try to prevent the festival from happening by seemingly undermining us in this way. It is one thing to decide for oneself that it is best to move on, but it is entirely another thing to try and close the door on us.

“Yesterday, I couldn’t help but relive that moment 50 years ago – it was ‘déjà vu all over again’!
Supporting the principles of activism and sustainability are too important to be derailed by shortsighted partners. We continue our work with NYS, Schuyler County and various parties to keep things on track.

“Woodstock never belonged to Dentsu, so they don’t have a right to cancel it. Woodstock belongs to the people and it always will. We don’t give up and Woodstock 50 will take place and will be a blast!

“Thanks for Listening, Michael”
 
 
 
Sevgili Woodstock Dostları,

“Öyle görünüyor ki tarih kendini tekrarlıyor. Temmuz 1969'da Walkill'deki sitemizi kaybettik ve sadece bir ay sonra Bethel'e taşınmayı başardık. Woodstock ne olursa olsun yapılacaktı!

“Bu sefer Woodstock’un yeni memleketi Dix & Watkins Glen, NY ve New York Eyaleti gerçekten harika. Komşularla konuşmak için kapı kapı dolaştım. Bazıları Summer Jam'i 73’ü hatırladı ve tarihin kendisini tekrar etmesinden endişe ediyordu. Ama kapılarını bize açtılar ve konuştuk. Bu insanların çoğundan son 24 saat içinde umut ve cesaret mesajları ulaştı. Mekan, Watkins Glen International, tamamen destekleyici ve profesyonel olmuştur.

“Dün, finans ortağımız Dentsu-Aegis çekilme kararı aldı ve basın açıklamasını yaparken festivali iptal ettiklerini söylediler. Bizi bu şekilde zayıflatarak festivalin neden olmasını engellemeye çalışacaklarını henüz anlamadık. Kendisi için devam etmenin en iyi olduğuna karar vermek bir şeydir, ancak kapıyı üzerimizde kapatmaya çalışmak tamamen başka bir şeydir.

“Dün, o anı 50 yıl önce tekrar yaşadım - bu bir "déjà vu" idi!
Aktivizm ve sürdürülebilirlik ilkelerini desteklemek, dar görüşlü ortaklar tarafından raydan çıkarılamayacak kadar önemlidir. İşleri takip etmek için NYS, Schuyler County ve çeşitli partilerle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

“Woodstock asla Dentsu'ya ait değildi, bu yüzden iptal etme hakları yok. Woodstock insanlara aittir ve her zaman olacaktır. Biz pes etmiyoruz ve Woodstock 50 gerçekleşecek ve bir patlama olacak!

“Dinlediğiniz için teşekkürler, Michael”

Woodstock Logosu