Hendrix'in Kısa Yaşam Serüveni...
James Marshall Hendrix ya da daha çok bilinen adıyla Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942'de Seattle'da dünyaya geldi.
Daha küçük bir çocukken ne yapmak istediğine karar vermişti, gitar çalacaktı. Gitar çalmayı kendi kendine öğrendi. En önemli yol göstericileri ise B. B. King ve Robert Johnson'dı.

Yetişkinliğe adım attığı ilk yıllarda Hendrix, müziği bir kenara koyarak orduya katıldı. Bir süre paraşütçü olarak görev yaptı. Ama bir gün sakatlandı ve ordudan ayrıldı.

Bu dönemde de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başladı. Bu arada, "Jimmy James And The Blue Flames" adlı ilk grubunu da oluşturarak, Greenwich'teki çeşitli lokallerde çaldı. Daha sonra, New York'taki gece kulüplerinde çalışırken, hayatının akışını değiştirecek olan Chas Chandler ile tanıştı. Hendrix'in müziğinden çok etkilenen Chandler, onun kendisiyle birlikte Londra'ya gelmesi için ikna etti.

Hendrix'in Londra'daki ilk projesi basta Noel Redding, davulda Mitch Mitchell ile birlikte "Jimi Hendrix Experience" oldu. Grup kısa sürede büyük üne kavuştu.

The Leaves adlı grubun "Hey Joe" adlı şarkısını yeniden yorumlayan Hendrix, bu ilk singılıyla müzik listelerine inanılmaz hızlı bir giriş yaptı. Bunu "Purple Haze" ve "The Wind Cries Mary" gibi singıllar izledi. Hendrix grubuyla birlikte yaptığı ilk albümü "Are You Experienced?"ı çıkardı daha sonra. Bunu "Axis: Bold As Love and Electric Ladyland" izledi. Ancak üçlünün yolları kısa bir süre sonra ayrıldı.

1969 Woodstock Festivali'nin son günü sahne alan Hendrix, bütün gençliğin ilahıydı artık. Ancak o da müzik tarihinden fırtına gibi gelip geçen gençlerden biri oldu. 1970 yılında Londra'da aşırı dozda uyuşturucudan öldü.

Jimi Hendrix hayattayken beş albümü yayınlandı: "Are You Experienced?", "Axis: Bold as Love", "Electric Ladyland" ve "Band of Gypsies" ile radyolarda çalınan parçalarından oluşan 1968 tarihli "Smash Hits." Ölümünden sonra ailesi, yeni kuşaklara da Henrix'i tanıtmak amacıyla 57 parçadan oluşan, 4 CD'lik "The Jimi Hendrix Experience" adlı bir derleme albüm hazırladı.