BEYAZ ADA

(LEUKE, ALBA, YILAN ADASI, KUTSANMIŞLARIN ADASI, FİDONİSİ, Λευκός

Adanın mitoloji kaynaklarında geçen diğer bilinen isimleri:
Nêsoi Makarôn (Nesi Macaron ya da Islands of the Blessed), Nêsos Leukê (Nesus Leuce ya da Beyaz Ada), Pedion Êlysion (Pedion Elysium ya da Elysian Fields) Yunan mitolojisinde ölümlüler öldükten sonra Hades'e gider ve sonsuza kadar orada kalırlar. Ama bazı ölümlüler ve yarı tanrılar vardır ki bunlara Zeus bir ayrıcalık tanıyarak, öldükten sonra ölümsüz haldeki ruhlarının ikamet etmesi için bir adayı özel kılmıştır. Bugünkü Ukrayna açıklarında bulunan yılan adasıdır bu. Adanın kontrolü ve adadakilerden sorumlu tek kişi, Zeus'un oğlu Rhadamanthys'tir. Ölerek Hades'e gidenlerden bazıları buraya gelmiş, bazıları ise Hades'e gitmeyerek direkt buraya gelmiştir. Bunlar kimlerdir: Theb kralı Kadmos ve Theb kraliçesi Harmonia, Poseidon'un oğlu Lykos, Zeus'un oğlu Rhadamanthys, Herakles'in annesi Alkmene, Aeetes'in kızı Medeia, Orpheus, Eurydike, Peleus'un oğlu Akhilleus, Telamon'un oğlu Aias (Akhilleus'un amca çocuğu, Salamis Adası'nın kralı), Oileus'un oğlu Aias, Nestor'un oğlu Antilokhos, Tydeus'un oğlu Diomedes, Zeus'un kızı Helene, Agamemnon'un kızı İphigenia, Eos'un oğlu Memnon, Menelaus'un oğlu Atreus, Akhilleus'un oğlu Neoptolemos, Akhilleus'un hayat arkadaşı Patroklos, Odysseus'un eşi Penelope, Odysseus'un oğulları Telegonus ve Telemakhos. Görüldüğü gibi Truva Savaşı'na katılan kahramanların çoğu bu adaya gelmiştir. Bu adada doğup, Beyaz Ada'lı olan tek kişi Akhilleus'un Helena'dan olma oğludur. Akhilleus'un oğlu Euphorion adada doğmuştur. Adaya ölmeden canlı gelen tek birisi vardır o da Zeus'un oğludur. adaya ölmeden canlı olarak gelmiştir. Zeus tarafından adanın krallığı ona verilmiştir.

Strabo, coğrafya kitabında Elysian Fields ve Kutsanmışların Adası'na da yer verir. Onun yapıtında Gadez dediği bu yer, bugünkü İspanya'nın güneyindeki Cadiz düzlükleridir.

Pausanias'a göre ada İster nehrinin (Tuna) Euxine'ye (Karadeniz) döküldüğü yerin karşısındaki beyaz adadır. Yani, Ukrayna'nın hemen açıklarındadır.

Zeus, Herakles'in annesi Alkmene'nin öldüğünü öğrenince kadının bedenini çalması için Hermes'i acil olarak Hades'e yolladı. Hermes kadının cesedini tabuttan aldı, tabutun içine de cesetin ağırlığında taş koydu. Sonra Alkmene'yi Nesoi Makaron'a getirdi. Alkmene orada diriltilerek Rhadamanthys'in karısı oldu. Ayrıca, Truva Savaşı için gemilerin hareket etmesini sağlamak üzere babası tarafından kurban edilecekken Artemis tarafından kaçırılan İphigenia da Beyaz Ada'ya geldi ve Akhilleus'un arkadaşı oldu.

Truva Savaşı sona erdikten sonra Akhilleus'un ve Patroklos'un külleri ve kemiklerinin bulunduğu altın ve gümüş süslü kabı, gömüldüğü yerden çıkarıp alan Akhilleus'un annesi Thetis, kabı bu adaya getirdi ve burada bir tapınak inşa ettirdi. Gösterişli kabı da bu tapınağa koydu. Tapınak Akhilleus adına inşa edilmişti ve 1823 yılında adayı keşfeden kaptan Kritzikly'e göre bir kenarı 30 metre olacak şekilde, kare biçimindeydi. Kritzikly, tapınaktan bahsetse de kaptan bahsetmez. Plinys'in Doğa Tarihi yapıtınında da ada anlatılmaktadır (Natural History, IV., 27,1.). Daha sonra Osmanlı bahriyesi adayı keşfedince adanın ismini Fidonisi olarak değiştirdi.

Adanın bugünkü durumu: Ada etrafındaki bölge uluslararası kıta sahanlığıdır. Tuna nehrinin 35 km. açığındadır. Deniz seviyesinden en yüksek yeri 41 metredir. Adanın toplam yüzölçümü 232 hektar kadardır. Bugün adada 100 kadar insan bulunmaktadır. 1843'te ilk olarak Ruslar tarafından inşa edilen deniz feneri, 12 metre yüksekliktedir. Deniz feneri ARLHS tarafından UKR 050, IOTA tarafından EU-182, UIA tarafından da BS-07 olarak kataloglanmıştır.

Adanın Google Earth koordinatı:  45°15'17.30"N, 30°12'10.84"E


Adanın Diğer İsimleri:
Romence: Ursula Şerpilor
İngilizce: Snake Island ya da Serpent Island
Ukraynaca: Острів Зміїний, Ostriv Zmiinyi